Keď deti dospievajú príliš skoro...

Autor: Filip Buday | 29.7.2011 o 16:10 | (upravené 29.7.2011 o 17:07) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  1512x

Cukrovka nie je choroba. Tvrdí od začiatku môj lekár. Vraj je to len stav, kedy telo jednoducho nie je schopné spracovávať cukor. My jednotkári (Diabetes mellitus 1. Typu), ktorí sme si cukrovku neprivodili zlou životosprávou (Diabetes melltius 2. Typu), s ňou žijeme od útleho detstva. Skrátka si nás našla sama.

Mne ju diagnostikovali v 6 rokoch. Do života mi síce vstúpili isté obmedzenia, no zároveň som sa naučil disciplíne a hrať/žiť podľa pravidiel. Každodenné počítanie sacharidov, upravený jedálniček a pichanie inzulínu sú skúškou pevnej vôle - maturitou, ktorá pre mnohých prichádza príliš skoro. Priamo a bez varovania dospievate skôr ako vaši rovesníci. Musíte.

Ale ja si hovorím, chvalabohu, že je to „len“ cukrovka. Detstvo v nemocnici ma naučilo veľa. Na vlastné oči som videl malé deti s holými hlavičkami napojené na množstvo hadičiek. Bol to smutný pohľad. Vtedy som pochopil slová môjho lekára. Cukrovka, keď je pod kontrolou, nie je choroba. Je to len ďalší problém v živote naviac.

Naučil som sa žiť s cukrovkou. Nielen prežívať, ale skutočne žiť – aktívne. Moderné technológie, ako napríklad diabetické pumpa, sú veľkou pomocou. Dnes si paradoxne môžem povedať, že „vďaka“ cukrovke som majster sveta. Verte alebo nie. Slovenský futbalový tím diabetikov do 18 rokov už rok kraľuje futbalovému svetu mladých diabetikov. Španieli, Taliani, či Angličania čakajú na odvetu. Dúfajú, že sa im podarí vrátiť nám požičané. Najbližšia šanca sa im naskytne 26. Augusta, kedy sa začína už V. ročník neoficiálnych majstrovstiev sveta futbalistov – diabetikov pod názvom Junior Cup Diabetes.

Je to úžasný turnaj. Chlapci a dievčatá vo veku od 6 do 18 rokov na ňom demonštrujú svoju vôľu a túžbu po víťazstve. Obzvlášť dojímavé je sledovať kategóriu najmladších hráčov od 6 – 9 rokov, ktorí zabúdajú na každodenný život s cukrovkou práve na ihrisku. Presvedčte sa sami: http://www.youtube.com/watch?v=oAyAEVTXfEw.

Slovenský tím tam odchádza obhajovať titul v najvyššej kategórií 14 – 18 ročných futbalistov. Držte nám palce. Skúsime opäť zabojovať o finále. Hoci si pred ním každý z nás bude musieť spočítať cukor.

Spoločná foto účastníkov

Víťazi

Víťazi

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?